Nowe dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

0
Share

Igrzyska Olimpijskie w Tokio miały odbyć się na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku. Niestety, światowa pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie tego wielkiego sportowego święta na kolejny rok 2021. Kibice na wszystkich kontynentach trzymają kciuki, aby sytuacja epidemiologiczna na świecie pozwoliła przeprowadzić olimpijski czempionat w Tokio. Szczególnie mocno z pewnością oczekują na decyzję przedstawicieli federacji nowych sportów olimpijskich, świeżo włączonych do programu imprezy, które miały w Japonii zadebiutować. O które dyscypliny chodzi?

Sporty „z ulicy na olimpiadę”
Z duchem czasu idzie obecnie absolutnie wszystko – czemu by również nie program igrzysk olimpijskich? Dyscypliny kojarzone jako typowo „uliczne”, uprawiane dotąd głównie amatorsko na osiedlach coraz częściej kwalifikowane są do tych, za które przyznaje się olimpijskie medale. W przypadku olimpiady w Tokio zadebiutują zawody w BMX freestyle. Mowa więc o konkurencji, która polega na wykonywaniu skomplikowanych akrobacji na specjalnych, niewielkich rowerach. Młodzież dotychczas popisywała się między sobą „trickami” na osiedlowych skateparkach, dzisiaj najbardziej utalentowani z nich walczyć będę w Japonii o olimpijski laur. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zadebiutuje także… skateboarding, czyli popularna deskorolka! Akrobacje z użyciem niewielkiej deski z czterema kółkami to jedna z ulubionych ulicznych zabaw wśród dzieci i młodzieży. Dotychczas nie była to dyscyplina olimpijska, ale decyzją odpowiednich władz sytuacja ta uległa zmianie. Wśród sportów w podobnym, ulicznym klimacie dodanych do programu olimpijskiego począwszy od olimpiady w Tokio plasuje się specjalna koszykówka 3×3. Jest to oczywiście skromniejsza odmiana znanego, zespołowego sportu, ale rządząca się swoimi własnymi prawami.
Kamery sportowe SJCAM
Nowe sporty w Tokio – które jeszcze?
Pasjonatów sportów walki z pewnością ucieszy informacja, że do programu igrzysk olimpijskich w Tokio włączono karate – w dyscyplinie tej planowane jest rozdanie aż 8 zestawów medali, oczywiście z uwzględnieniem różnych płci i kategorii wagowych. Karate, mimo dużej popularności, nie było oficjalną olimpijską dyscypliną. Staraniem wielu działaczy dołączyła jednak do innych sportów walki, w których rozdawane są medale olimpijskie. Kolejną nową dyscypliną jest… surfing. Sportowcy po raz pierwszy będą rywalizować o medale olimpijskie także we wspinaczce sportowej. Do programu igrzysk olimpijskich po przerwie wracają natomiast: baseball oraz bardzo podobny do niego softball. Polscy kibice gry te kojarzą głównie z amerykańskich filmów – to właśnie za oceanem są one bowiem szczególnie popularne.