Zakłady bukmacherskie. Giełdy zakładów sportowych

0
Share

W klasycznych zakładach bukmacherskich, gracze obstawiają przeciwko bukmacherowi, który to ustala kurs na dane zdarzenie. Jest to i tak znacznie korzystniejsza opcja niż kasyno online,  w którym zupełnie nie mamy wpływu na końcowy wynik rozgrywki. Zakłady bukmacherskie przynajmniej pozwalają nam wybrać ulubioną drużynę, która potencjalnie może mieć większe szanse niż rywal. Alternatywą dla klasycznej i popularnej gry na zakładach, jest giełda zakładów sportowych, gdzie to gracze ustalają kursy, zaś bukmacher albo organizator jest tylko pośrednikiem.

Giełdy zakładów sportowych

Na giełdzie zakładów sportowych to gracz decyduje się na postawienie po ustalonym przez siebie kursie, kwestia czy znajdzie kogoś, kto będzie gotowy taki zakład przyjąć. Gracz więc może obstawiać przeciwko innym graczom, a sparowanie dwóch zainteresowanych stron tym samym zakładem to właśnie rola pośrednika, czyli organizatora giełdy (może to być także firma bukmacherska). Oznacza to, że obstawiający może niejako składać zamówienie na interesujący go kurs na konkretne spotkanie.

Sport zimą
Giełda zakładów sportowych daje też kolejny argument przeciwko klasycznemu obstawianiu. Gracz może swój zakład odsprzedać (oczywiście z doliczonym zyskiem) czy też kupić obcy zakład od innego gracza.

Giełdy zakładów sportowych działają całkowicie legalnie, a gracze którzy zdecydują się na zawarcie zakładu, nie mogą się z niego wycofać. Zabezpieczone zostały także zobowiązania finansowe u graczy w przypadku przegranej. Same zakłady generowane są na platformie pomiędzy użytkownikami, a dzieje się to natychmiast po ich akceptacji zakładu.

Platforma zarabia na stałej prowizji w okolicach 3-6% pobieranej wyłącznie od wygranej i tak właśnie zarabia. W przeciwieństwie do klasycznego bukmachera, kursy nie są ustalane odgórnie, a jedynie dobierane między sobą przez zainteresowanych graczy.

W praktyce wygląda to trochę jak na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jedni wystawiają swoje kursy (oferty) na dane zdarzenie, a system umieszcza wszystko w tabelach i szuka chętnych przyjąć te oferty(zakłady po danym kursie) – parując w ten sposób ze sobą graczy. Wszystko dzieje się natychmiast, dzięki współczesnym technologiom i dostępowi przez Internet.

Giełdy zakładów to po angielsku „betting exchange”. Spotkamy na nich nie tylko zakłady przedmeczowe ale także i dynamiczne zakłady na żywo, z bardzo szybką zmiennością kursów. Wśród działających giełd zakładów bukmacherskich trzeba wymienić 4 podstawowych graczy:

• Betfair Sports – dostępny jest na ponad 75 rynkach, oferujący ponad 35 dyscyplin i prowizję max do 5%. Jest to najpopularniejsza giełda zakładów sportowych pochodząca z Wielkiej Brytanii i działająca od 1999 roku.
• Brytyjski Smarkets dostępny na ponad 85 rynkach, oferujący ponad 35 dyscyplin i prowizję do 6%,
• Matchbook dostępny na ponad 50 rynkach, oferujący ponad 30 dyscyplin i prowizję na poziomie do 4,5%,
• Betdaq dostępny dla ponad 45 rynków, oferujący więcej niż 20 dyscyplin i pobierający prowizję do 4%. Irlandzki Betdaq świadczy usługi od 2001 roku.

Giełdy zakładów sportowych oferują także wiele bonusów na start dla nowych graczy, zachęcających ich tym samym do założenia konta. Dla nowych graczy czasem są też przewidziane prowizje na poziomie 0% przez pierwsze kilka dni.

Jakie są wady i zalety giełdy zakładów sportowych?

Wśród wad trzema wymienić brak stałych kursów na wydarzenia, części zakładów nie uda się sparować z drugą stroną, nie ma możliwości obstawiania zakładów kombinowanych, ograniczona jest też oferta bonusowa (choć wciąż występuje).

Do zalet należy zaliczyć łatwość w monitorowaniu zysków i strat, możliwe uzyskiwanie stałych zysków, granie wyłącznie po interesujących gracza kursach, rywalizacja z innymi graczami (a nie bukmacherem), możliwość wykorzystania wahań kursowych (i zarabiania na tym).

Należy pamiętać, że giełdy zakładów bukmacherskich to wciąż obowiązują w nich zasady hazardu i możliwość utraty całego kapitału. Należy do nich podejść z rozsądkiem i grać za kapitał, który możemy bez większego żalu stracić. Warto również nabrać odpowiednio dużo doświadczenia na tego typu giełdzie, zanim zacznie się grać za większe stawki.